Dzisiaj jest:
Nauczanie zdalne w klasach IV - VIII
Twoje Menu Jesteś tutaj: Patron szkoły

Biuletyn Informacyjny

Jeśli chcesz otrzymywać
najnowsze informacje o naszej
szkole dodaj swój adres e-mail


Patron szkoły

  Francesco Nullo - pułkownik urodzony we Włoszech w miejscowości Bergamo  1 maja 1826. Syn właściciela sklepu z materiałami tekstylnymi był jednym z najbliższych współtowarzyszy włoskiego bohatera narodowego Giuseppe Garibaldiego, człowieka który zjednoczył wolne Włochy, walczył prawie na wszystkich wyzwoleńczych frontach w Italii. Był powiernikiem Giuseppe Garibaldiego, dowódcą ochotników włoskich, tzw. garibaldczyków, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym 1863. Uczestniczył w wojnie z Austrią w 1848r.

  Na wieść o wybuchu powstania styczniowego w Polsce Nullo opuścił rodzinne Bergamo w kwietniu 1863 i wraz z grupą garibaldczyków przez Triest i Wiedeń dotarł do Krakowa. Tu w mieszkaniu architekta Pokutyńskiego układał wojenne plany. 

  Mianowany został przez Rząd Narodowy generałem. 3 maja na czele Legii Włosko-Francuskiej przekroczył granicę Królestwa Polskiego pod Krzeszowicami i pomaszerował na północ w głąb Królestwa polskiego na pomoc tlącemu się już powstaniu.

  Powstańcza partia pod dowództwem generała Józefa Miniewskiego liczyła 500 żołnierzy, razem z nią szło zgrupowanie cudzoziemskich ochotników: 16 Włochów i 7 Francuzów, którym dowodził Nullo [wg niektórych źródeł pod dowództwem Nullo było ok. 40 Włochów].

  Pierwsze starcie było pomyślne dla Nullo, pokonał oddziały rosyjskie pod Podłężem. 4 maja 1863 r. oddział ten pod Podlesiem starł się z wojskiem carskim i rozlokował się w lasach pod Krzykawką. Powstańczy oddział włoskiego płk Francesco Nullo stoczył pod Krzykawką walkę z Rosjanami, dowodzonymi przez ks. Szachowskiego, w której poległ m.in. płk Francesco Nullo. 


  Jego prochy zostały przewiezione do rodzinnego Bergamo zaś na cmentarzu w Olkuszu postawiono jego symboliczną mogiłę. W miejscu jego śmierci w Krzykawce stoi pomnik wystawiony w 1929 r. Część poległych w tej bitwie spoczywa na cmentarzach w Niegowonicach i Olkuszu.

 

 

 

.


 facebook

 

 

 

 
Konto szkoły
 
29 1030 1508 0000 0005 5033 8068